Rady a tipy

Nemoci:

  • Psitakóza (papouší nemoc) - otoky spojivek s výtokem z očí, někdy i z nosních otvorů. Velmi rychle nastupuje ztráta tělesné aktivity a úplné odmítání krmiva. Může se dostavit i průjem a uhynutí je velmi rychlé. Ptáci, kteří překonají toto stadium bez léčení, se stávají chronicky nemocnými. 
  • Mezi těmi spousty ptačími nemocemi jsou přenosné na člověka jen tři.

    To jsou:

    KOKCIDIÓZA (latinsky coccidiosis )
  • SALMONELÓZA (latinsky salmonellosis 
  • )PSITAKÓZA (latinsky psittacosis )



Krmivo

Andulku krmte vyváženou směsí zrní (proso, oves, nigera, lesknice), která je běžně dostupná ve zverimexech nebo obchodních řetězcích. Kromě zrní můžete andulce dopřát trochu omytého ovoce, jednou týdně můžete andulce dopřát trochu bílkovin v podobě natvrdo uvařeného žloutku rozmíchaného v tvarohu (stačí půl malé lžičky).

Andulce můžete přilepšit také:

- bylinkami (bazalka, čekanka)
- zeleninou (petržel, mrkev, cuketa)
- ovocem (broskev, hroznové víno, jablko, hruška, banán, jahoda, meloun, mandarinka, kiwi, maliny, mango)

Dále můžete andulce přilepšit mladými listy pampelišek, kousky hlávkového salátu nebo listy špenátu.

Andulka potřebuje každý den čerstvou vodu.


První dny soužití

  • jak si andulku či více přivezete domů budou či bude nedočkavá/vý
  • mějte připravenou klec či voliéru

  • klec/voliéra musí být dostatečně velká

  • nenechte jí uletět nechte aby prohlídla klec.

  • pokud vám uletí zakryjte okna či televizor

  • najde si nejvyšší místo 


VAROVÁNÍ

  • Ptáci přirozeně skrývají své choroby, aby nedaly najevo svou slabost před predátory, takže musíte být velmi ostražití a všímat si jakýchkoli změn, neobvyklostí a letargie v jejich chování. Jakmile začne pták vykazovat symptomy nějaké nemoci, pak už je zřejmě nemocný delší dobu. V takovém případě navštivte neprodleně veterináře. Andulky mají slabý metabolismus a jejich stav se může bez řádné péče velmi rychle zhoršit. Včasné podchycení a léčba potíží je zcela zásadní.
  • Andulky nikdy nekrmte čokoládou, avokádem, kávou, alkoholem ani solí. Všechny tyto potraviny jsou pro ně jedovaté.
  • Předtím, než dáte do klece nějakou větev, se ujistěte, že dřevo daného stromu není pro andulky jedovaté. Pro tyto ptáky je toxická spousta stromů!
  • Dejte si záležet na opatřeních, která andulkám zabrání uletět. To zahrnuje zastřihování křídel, upozornění ostatních členů rodiny, osazení oken a dveří ochrannými sítěmi a silné strategické myšlení. Pokud vám andulka uletí, pravděpodobně kvůli vystavení vnějším podmínkám a zmatku uhyne.
  • Pokud svou andulku koupete, pořádně ji pokaždé osušte ručníkem. Standardním pravidlem je nekoupat andulku po sedmé hodině večerní, aby stihla uschnout před spánkem.
  • Tropičtí ptáci tráví ve volné přírodě spoustu času pod příkrovem lesa, takže svým andulkám poskytněte stinné místo, na které se mohou uchýlit v případě, že slunce zrovna velmi pálí. V horké dny držte klec z dosahu přímých slunečních paprsků.
  • Pokud je jeden z vašich ptáků v hnízdní budce, ničeho se neobávejte. Pravděpodobně zrovna klade vajíčka. Během tohoto procesu andulku nijak nevyrušujte, jinak by mohlo dojít k poškození vajíček.
  • Jsou-li andulky puštěné z klece, neotvírejte žádná okna. Mohly by skrze něj uletět ven.
  • Nikdy v okolí andulek nenechávejte kočky nebo psy, a to ani tehdy, když se zdají být přátelští. K zabití andulek dalšími domácími mazlíčky dochází velmi často - je to jejich přirozený instinkt.
  • Krmná semena se po sklizni často skladují v silech, ve kterých hodují a vyměšují krysy. Jsou pak sice očištěna a omyta, ale přesto na nich zůstanou zbytky bakterií, které nelze odstranit mrazením ani zahříváním v mikrovlnce.


Jak naučit andulku mluvit

,,Mluvení"
Slovo mluvení jsem dala do uvozovek, protože i když andulku naučíte povídat nějaké slova, nebo i věty... Andulka si s vámi nikdy nemůže popovídat, jako normální běžnýčlověk. Andulka jevelmišikovný řečník, ale to jen tehdy když jí
k tomu pomůžete...


Některé andulky se naučí napodobovat jen určité tóny, jiné zvuky, jiné slova či dokonce některé i celé věty a jiné nic, ke všemu jak už sem se zmiňovala však andulce musíme nějakým způsobem pomoc. Pokud však doma máte ještě nějaké zvíře které dělá obvykle stejné zvuky, vaše andulka se je může naučit, stejně tak jako zvuky, které běžně slyší (vrzání dveří, zvonek...)Andulka je velmi šikovný ptáček! A proto se může naučit i ,,mluvit".

Většinou jí k tomu však musíme napomoci.

Začneme od základu:

Andulka se naučí mluvit nejlépe hned po vylíhnutí, to však musí být ještě s rodiči, takže pro nás to znamená že si ji vezmeme hned po osamotnění a začneme hned s lekcemi. Rozhodneme si který tón, zvuk, slovo... jí naučíme ( andulku nemůžeme naučit najednou více věcí ), jako první bych navrhla její jméno ( to je nejlepší když je na tři až čtyři písmenka ).

A začneme s lekcemi, lekce by měli trvat nejdéle deset minut (po delších lekcích andulka ztrácí zájem ), lekce dávejme tak 4x denně.
Jedno slovo které jste andulce vybrali pořád opakujte, mezi slovy nechte vždy tak 2-5 vteřin. Říkejte jí to pomalu, srozumitelně a ve stejném tónu. - Andulka je schopná slovo napodobovat po třech až čtyřech dnech.

Jakmile uslyšíte andulku jak napodobuje například tón, slova nebo něco drkotá... okamžitě jí začněte slovo znovu opakovat a nepřestávejte s lekcemi. Jste na dobré cestě.

Když se andulka naučí slovo které jste jí učili, pokračujte s dalšími slovi. Postupně jak se andulka bude učit slova, slova ztěžujte. 

Mluvení" Slovo mluvení jsem dala do uvozovek, protože i když andulku naučíte povídat nějaké slova, nebo i věty... Andulka si s vámi nikdy nemůže popovídat, jako normální běžnýčlověk. Andulka jevelmišikovný řečník, ale to jen tehdy když jí k tomu pomůžete...



© 2019 chov andulek , všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky